Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Zemřel Jan Petránek, náš významný kolega, výrazná osobnost české žurnalistiky, člověk vysokých mravních kvalit.

Neděle, 11. listopad 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Svou životní partii ukončil náš významný kolega a mimo jiné taky zanícený šachista. Mat - ten poslední do srdce - dostal Jan Petránek v sobotu 10. listopadu. Patřil do generace rozhlasáků 60. let, v srpnu 1968 nechyběl ve vysílání Československého rozhlasu (své vzpomínky na toto období vydal v knize esejů Hausboat na soutoku Volhy a Mississippi), byl signatářem Charty 77, přispíval do samizdatových Lidových novin, než mohl konečně po listopadu 1989 znovu zazářit jako naše novinářská stálice.

 

Narodil se 28. prosince 1931 v Praze, do rozhlasu nastoupil v roce 1951 jako zahraniční korespondent a odborník na kosmonautiku, v roce 1969 komentoval přímý přenos přistání Apolla 11 na Měsíci.

Jako zahraniční zpravodaj působil v 60. letech minulého století v Sovětském svazu, Indii a dalších zemích. Dvouletý pobyt v SSSR Petránek označil jako nejzajímavější roky svého reportérského života s báječnými kontakty, např. s vynikajícím arménským novinářem Grigorjanem, který měl styky v disidentských kruzích. „Byl jsem na prvním představení dnes legendárního divadla Na Tagance, krátce jsem se setkal se Solženicynem, Erenburgem. Všichni ale byli ohromně ostražití."

S nástupem normalizace přišly represe, Jan Petránek nesměl pracovat jako novinář, podpis Charty 77 pak pro něj znamenal odchod na práci topiče, než zase přišel jeho žurnalistický čas. Za svou práci získal řadu ocenění např. Cenu Ferdinanda Peroutky (2011), novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského v kategorii Opus Vitae (2013), od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy (2015), Český rozhlas jej uvedl do své síně slávy.

 Jan Petránek je autorem knih Andělé a čerti a Pod hvězdným šapitó, přeložil dějiny Spojených států a Středního východu, ale také byl plodným textařem a se skupinou Šanson - věc veřejná i vystupoval.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: