Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

"Zastaňme se novinářů" vyzývá Evropská federace

Středa, 19. říjen 2011  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Už popáté vyhlásila Evropská federace novinářů kampaň na podporu žurnalistiky s názvem "Stand Up for Journalism". V letošním roce chce upozornit na nejisté pracovní podmínky volných novinářů, kteří se s nástupem krize a škrty v mediálních organizacích stali nejzranitelnějšími. Právě volní novináři dnes podle federace nejvíce potřebují podporu ze strany svých kolegů i odborů.

Evropská federace novinářů vyzývá organizace novinářů v jednotlivých zemí, aby v týdnu kolem 5. listopadu uspořádaly akce či demonstrace, kterými by na postavení volných novinářů upozornily. Federace rovněž vyzývá k tomu, aby se novináři připojili ke kampani za osvobození více než šedesáti uvězněných novinářů v Turecku.

Loni bylo tématem kampaně heslo "Žurnalistika jako veřejný statek". V některých zemích novináři stávkovali a demonstrovali (například ve Velké Británii nebo Německu), jinde uspořádali konference či kurzy (Rakousko, Chorvatsko). Slovenský syndikát novinářů schválil nový etický kodex.

Evropská federace novinářů vyhlásila 5. listopad jako den žurnalistiky poprvé v roce 2007. Vznik kampaně iniciovaly také irské a britské odbory. V současnosti se k akcím přidaly nejen evropské organizace, ale i novináři z Afriky a Blízkého východu.

stand up for journaslism


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: