Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Začalo soudní líčení s běloruským novinářem Halkem. Přečtěte si, oč jde

Pondělí, 16. červenec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) upozornila na případ běloruského novináře Dzmitryho Halka, který čelí obvinění kvůli údajnému napadení policisty. Problémem však je, že se incident má dvě zcela odlišné roviny svědectví.

Soudní líčení začalo 10. července. Halko je ve vazbě ale už od 21. dubna letošního roku. Samotný případ má časový původ v listopadu loňského roku, kdy policisté vešli do novinářova bytu kvůli nahlas puštěné hudbě. Halko údajně slavil synovy narozeniny.

Verze následných událostí se značně liší. Podle policie začal novinář mluvit urážlivě a jednoho z policistů fyzicky napadl úderem do hlavy. Samotný novinář naopak tvrdí, že policistu chytl za ruku a vyzval, aby opustil jeho byt. To však vyvolalo reakci – policista fyzickou silou novináře a jeho syna zadržel.

Během prvního dne slyšení vyšlo najevo, že policie nepřijela na popud Halkových sousedů. Organizace Reportéři bez hranic se podle EFJ domnívá, že šlo o její vlastní iniciativu. Navzdory tomu, že policie neměla povolení k prohlídce, čekala více než hodinu v novinářově bytě na posily.

Více informací sdělí původní zpráva z webu Evropské novinářské federace.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: