Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Vyšlo závěrečné číslo letošního ročníku Mediažurnálu.

Pátek, 14. prosinec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

 Už to bude čtvrt století, co Syndikát novinářů ČR vydává svůj časopis Mediažurnál, jehož letošní čtvrté číslo dostáváte do rukou právě v těchto dnech. Neuškodí si při této příležitosti připomenout, že zatímco tištěný Mediažurnál vychází od roku 1994 (jeho předchůdcem byl Informační bulletin SN ČR), s elektronickou verzí časopisu se setkáváme teprve před osmi lety, a to prostřednictvím čísla 4/2000 (viz archiv starších čísel).

Aktuální čtvrtletník otevírá neméně aktuální příspěvek Novinářská etika a sociální média z pera Milana Šmída, který svůj text doplňuje desaterem Amerického novinářského sdružení ASNE, jak by se měli novináři chovat na sociálních sítích. Vskutku stojí za přečtení.

Požadavek na nezávislost a spolehlivost médií reflektuje hned trojice rozhovorů, ať už se šéfdramaturgem pořadu Reportéři ČT Markem Wollnerem Nezávislost médií je důležitý, byť už zprofanovaný pojem z pera Milana Šmída, dále s naším profesním kolegou ze saské pobočky Německé asociace novinářů Michaelem Hillerem Žurnalistika musí být spolehlivá, jinak nepřežije od Martyny Radłowske-Obrusnik, či interview Martina Melichara se šéfredaktorem Deníku N Pavlem Tomáškem Média v rukou oligarchů jsou rizikem pro demokracii. A s tématem souvisí  rovněž zneklidňující článek Čtvrtá moc ve 21. století na turecký způsob.

K letošnímu půlstoletí od událostí roku 1968 přispěl Syndikát novinářů, potažmo Klub novinářů Pražského jara, odbornou monografií Osmašedesátý očima tří generací. Publikaci představuje čtenářům Mediažurnálu její hlavní editorka Jarmila Lakosilová. Dlužno podotknout, že tištěná kniha už k běžnému odběru není, ale můžete si ji volně stáhnout v elektronické verzi zde.

Prostřednictvím Mediažurnálu můžete zavzpomínat na dva naše kolegy-novináře, kteří nečekaně odešli „na druhý břeh“ - Luboše Příhodu a Josefa Kašpara.

Časopisem jsme prolistovali až k obrazové novinářské tvorbě, tentokrát zde najdeme medailon Marie Plotěné, kreslířky Mediažurnálu, a dále představení fotografa Bohdana Holomíčka nazvané Od Smeny 2 až k Václavu Havlovi.

Mediažurnál 4/2018 si můžete stáhnout zde.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: