Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Vraždu novináře Jána Kuciaka prošetří mezinárodní tým vyšetřovatelů

Čtvrtek, 19. duben 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se bude zabývat mezinárodní tým vyšetřovatelů. Dohodu o jeho vytvoření podepsal ve středu 18. dubna slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Stalo se tak v nizozemském Haagu. Podpisu předcházela jednání zástupců Slovenska, Itálie, jakož i Europolu a unijní agentury pro soudní spolupráci Eurojust.

Ján Kuciak ve svém nedokončeném článku psal mimo jiné o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku. Ti jsou spojováni s mafií. Kuciak psal konkrétně o vazbách jednoho podnikatele, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky expremiéra Slovenska Roberta Fica.

"Podepsání dohody považuji za mimořádně důležité, protože dohoda bude sloužit jako základní báze pro výměnu a získávání poznatků a informací vedoucí k objasnění skutku a zjištění jeho pachatele (pachatelů)," cituje ČTK Čižnárova slova ke zřízení společného týmu.

Slovenská prokuratura navrhla italským úřadům vytvoření společného vyšetřovacího týmu ve zmiňovaném případu v březnu, tedy necelý měsíc po dvojnásobné vraždě. Ta na Slovensku vyústila v politickou krizi a ve výměnu vlády.

Podle šéfa Eurojustu a slovenského zástupce v této agentuře Ladislava Hamrana je Eurojust připraven pomáhat prokurátorům Slovenska i Itálie při vyšetřování vraždy investigativního novináře a jeho partnerky.

 


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: