Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

V Turecku začal soud s novináři z opozičního deníku Cumhuriyet

Úterý, 25. červenec 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

V Istanbulu započal v pondělí soud se skoro dvaceti novináři a šéfy tureckého opozičního deníku Cumhuriyet. Obžaloba je viní z podpory terorismu a požaduje pro ně dlouholeté tresty odnětí svobody. Členům vedení deníku hrozí až 43 let vězení. Proti procesu, který opozice a organizace Reportéři bez hranic (RSF) považuje za politicky motivovaný, před budovou soudu demonstrovalo několik stovek lidí.

"Žurnalistika není zločin," volali demonstranti před budovou soudu. V procesu, který by měl podle informací tureckého tisku trvat až čtyři dny, jsou souzeni novináři a členové vedení jednoho z nejstarších deníků v Turecku.Podle obžaloby podporovali některé zakázané organizace, včetně radikálních kurdských separatistů nebo hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z loňského pokusu o převrat. "Podle vlády je každý, kdo je v opozici terorista," řekla tisku před zahájením procesu členka parlamentu za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP) Filiz Keresteciogluová.

Trestnímu stíhání čelí z vězení i desítka poslanců této strany, včetně obou jejich spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové. Mezi hlavními obžalovanými v dnes zahájeném proces jsou členové vedení listu Cumhuriyet Akin Atalay, Mehmet Orhan Erinç a Önder Çelik, pro něž obžaloba požaduje tresty vězení od 11,5 roku do 43 let.

Pro šéfredaktora Murata Sabuncua požaduje prokuratura až 15 let vězení. V nepřítomnosti je souzen i bývalý šéfredaktor deníku Cumhuriyet Can Dündar, který nyní žije v Německu. Dündar byl již loni v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení kvůli zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s tureckými zbraněmi určenými syrským povstalcům. "Proces s (listem) Cumhuriyet je procesem s celou žurnalistikou v Turecku," prohlásil šéf nevládní organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire.

"Novináři jsou souzeni jako teroristé, přitom nedělali nic jiného než svou práci," dodal Deloire. Nevládní organizace i západní politici tureckou vládu dlouhodobě kritizují za nedodržování svobody slova. Podle nezávislé organizace P24 bylo za předchozí rok v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a zadrženo přes 200 novinářů, z toho na 150 jich zůstává za mřížemi.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: