Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

V soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO se absolutním vítězem stal Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Středa, 4. říjen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Dvanáct institucí i jednotlivců získalo ocenění v 15. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO. Soutěž hodnotí otevřenost veřejné správy a oceňuje úřady, osobnosti a organizace, které se významně zasloužily o rozvoj přístupu k informacím, svobody projevu, otevřených dat nebo účasti na rozhodování.


Soutěž také upozorňuje na ty, kteří otevřenosti bránili. O výsledcích rozhodla odborná porota i široká veřejnost. Veřejnost i porota ocenily činnost Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Podle garanta soutěže Oldřicha Kužílka „vítězství fondu dokládá, že společnost si uvědomuje nezastupitelnou roli médií jako hlídacího psa veřejného zájmu“.

Hlasování veřejnosti proběhlo od 1. do 15. září na stránkách soutěže www.otevrenozavreno.cz. Veřejnost projevila letos výrazný zájem o hlasování a udělila 4694 hlasů, pro platné hlasování přitom stačilo hlasujícímu udělit jediný hlas. V jednom případě (ÚZSVM) o vítězství v hlasování rozhodli zejména samotní zaměstnanci úřadu, kteří se rozhodli masivně hlasovat pro instituci, ve které pracují.
V jubilejním patnáctém ročníku prošlo přísným ověřováním 70 nominací z celkově 102 podaných.

Pozitivních nominací je 40% z celkového počtu. Například Brno-střed zavedlo mimo další transparentizační opatření i unikátně přehledný rozklikávací rozpočet, který umožňuje dojít až na úroveň jednotlivé faktury. Za podobná řešení byly v minulých ročnících oceněny Nové Město na Moravě anebo Černošice.

Složení odborné poroty najdete na www.otevrenozavreno.cz, v porotě působí lidé s morálním kreditem, kteří se oblastí transparentnosti a ochrany informačních práv dlouhodobě zabývají. Najdeme v ní například Františka Korbela, Hanu Marvanovou, Břetislava Rychlíka, Františka Vyskočila či Tomáše Němečka.

Ceny byly slavnostně předány v úterý 3. října 2017 v podkrovních prostorách Werichovy vily v Praze.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: