Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

V sokolovské knihovně se diskutovalo o současné podobě novin

Pondělí, 21. listopad 2011  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Lidé se zájmem o nové informace z oblasti novinařiny dorazili první listopadový víkend do sokolovské knihovny na seminář zvaný Zboží prodává obal, noviny, titulky (a fotky). Přednáška, kterou vedl dlouholetý člen Syndikátu novinářů ČR Vladislav Podracký, se zabývala mimo jiné novými trendy při vytváření obsahu tištěných periodik.

Pro novináře poměrně blízké téma z profesního života, pro desítku účastníků semináře cesta k zajímavým poznatkům. Přednáška se točila kolem vztahu titulku a fotografie a dospěla i k popisu aktuálního problému: bulvarizace. Lektor Vladislav Podracký upozornil na kladné stránky uvedeného jevu. „I když jsou zprávy v důsledku současných trendů povrchnější, důraz na poutavé grafické zpracování často umožňuje lepší orientaci čtenáře na stránce,“ popsal karlovarský žurnalista a dodal, že v tisku často chybí odkazy na další zdroje informací.

Další čas semináře věnoval člen Syndikátu, který v současné době pracuje jako korespondent německého deníků Freie Presse v ČR, tvorbě titulků. „V posledních desetiletích pozorujeme růst velikosti titulků. Cílem je jednoznačně rychle upoutat čtenáře. Patrné je i používání víceřádkových titulků u serióznějších periodik,“ upozornil Vladislav Podracký, který si vedle zvýšeného výskytu interpunkcí a citoslovcí v titulcích povšiml i stále většího prostoru pro fotografie, grafy a montáže.

Sokolovská knihovna začala pořádat novinářské semináře v roce 2009. Jedno z posledních setkání vedl například ředitel akademie ČTK Jíří Chrást, uvedla ředitelka knihovny Daniela Drobečková. „Víkendové semináře pravidelně podporuje Ministerstvo kultury, Karlovarský kraj a Sokolovská uhelná. Doufáme, že tomu bude tak i nadále a že další cyklus přednášek uspořádáme také příští rok. Mimo jiné by se mi velmi líbil třeba kurz z nabídky ČTK Umění Interviev,“ uzavřela šéfka knihovny.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: