Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

V Itálii a Francii nepadají desinformační weby na úrodnou půdu

Úterý, 6. únor 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Dobrá zpráva o nízkém dopadu desinformačních webů přišla z Francie a Itálie. Podle Reuterova institutu, který měřil úroveň dopadu falešných informací lidé na inkriminovaných webových stránkách, tráví uživatelé mnohem méně času než je tomu v případě seriózních sdělovacích prostředků.

Je obecně známé, že falešné informace mají značný vliv na nazírání čtenářů na určité problémy. Nynější výzkum, za nímž stojí Reuterův institut, zasáhnou falešné zprávy ve Francii a Itálii méně než jedno procento populace. V porovnání s tím se nejpopulárnější servery (Le Figaro a La Repubblica) těší o poznání větší oblibě. Le Figaro čte 22,3 % francouzské populace, druhý jmenovaný server pak 50,9 % Italů.

V neprospěch serverů šířících nepravdivé informace hovoří i fakt, že na nich uživatelé tráví mnohem méně času. Na nejnavštěvovanějších francouzských webech s nepravdivými zprávami (Santéplusmag.com, letopdelhumour.fr) lidé strávili 10 milionů minut za měsíc, v případě italských to bylo 7,5 milionu minut. U serveru deníku Le Monde se tento ukazatel pohybuje na úrovni 178 milionů, u serveru La Repubblica pak měsíční minutová návštěvnost činí 443 milionů minut.

Na druhou stranu ale lidé konzumují falešné zprávy na facebooku. Podle studie mají některé stránky na nejoblíbenější sociální síti daleko větší dosah, než je tomu v případě seriózních médií. Celou zajímavou studii si můžete přečíst pod tímto odkazem.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: