Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

V Českém rozhlase se ptali, k čemu je dobrý syndikát novinářů

Pátek, 23. září 2011  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Výhody členství v syndikátu novinářů, jeho cíle a poslání dnes v pořadu Týden v médiích v Českém rozhlase na stanici Rádio Česko popisoval předseda syndikátu Adam Černý a jeho dva členové - Zdeno Pavelka a Lukáš Pfauser.

Bezplatnou právní pomoc a poradenství, možnost organizace a účasti na odborných konferencí anebo role prostředníka mezi politiky a médii v záležitostech, jež se dotýkají pratické žurnalistiky. Tak popsali předseda syndikátu Adam Černý a Zdeno Pavelka, člen řídícího výboru organizace, základní náplň práce syndikátu novinářů. „Něco jiného je, když vyjednává novinář sám za sebe a něco jiného je, když se ozve syndikát, který má skoro tři tisíce členů. To je myslím jiná váha,“ vysvětlil Adam Černý důvody, které vedou novináře k tomu, aby se stali členy syndikátu. Přesto je český syndikát někdy i mezi samotnými novináři považován za organizaci bez faktického vlivu. Podle Adama Černého to souvisí s rozšířenou představou, že syndikát souvisí s minulým režimem. „Syndikát novinářů je ale mnohem starší organizací,“ poznamenal Adam Černý a připomněl tak, že organizace sdružující žurnalisty v České republice existuje už skoro sto let.

Zdeno Pavelka mluvil o tom, že syndikát stojí o nové členy z řad mladých novinářů. Nabízí jim přitom prostor pro jakékoliv aktivity, včetně praktické žurnalistiky, kterou lze uplatnit v časopise Mediažurnál či jeho internetové verzi. Právě Lukáš Pfauser, třicetiletý redaktor, který se k syndikátu připojil teprve nedávno, vysvětlil, že ho do organizace přivedl čistý idealismus: "Mám za to, že novináři jsou ve společnosti od toho, aby hájili společenský zájem a aby podňecovali kritickou diskuzi u svého publika. Zdá se mi ale, že se tahle role trošku vytrácí." Adam Černý popsal budoucnost syndikátu jednoduše: "Syndikát bude takový, jaký si ho uděláme."

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

#1  Tomáš Němec

Přeji panu Lukáši Pfauserovi, aby mu jeho idealismus vydržel i po třech letech v Syndikátu novinářů.

sobota, 24. září 2011, 0.19 | odpovědět ↓

#2  r.m.

Enormní výskyt aškenázských Chazarů v Syndikátu signalizuje vo co gou. jak Černý nastoupil, hned se povedlo ze státu vyždímat 300 mega za starý sliby.
Po komouších židi, jen jiná uzavřená parta.
Redaktor žádné zastání v profesní organizaci nemá a nikdy neměl.
Pak na Primě komunistická blbka Obzinová (dcera ministra vnitra (!)Obziny za Husáka)může lehce manipulovat z "redaktory".
Ve všech důležitějších redakcích je to stejný, jen cíle propagand se liší.
A vzadu se převlečenej židobolševik směje jak mu to šlape.

středa, 15. červen 2016, 14.52 | odpovědět ↓

Přidejte komentář: