Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Ústavní soud v SRN pozměnil poplatky za veřejnoprávní média

Čtvrtek, 19. červenec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Poplatky za veřejnoprávní média se v Německu nevybírají zcela v souladu s ústavou, rozhodl o tom tento týden německý ústavní soud v Karlsruhe. Soudci zrušili opatření, které vedlo k tomu, že majitelé více bytů museli poplatky hradit vícekrát. Poplatky jako takové však soud nezpochybnil, jejich výběr bude pokračovat.

Ústavní soudci měli na stole celkem čtyři stížností – tři pocházely od soukromých osob a jedna od společnost Sixt, která půjčuje auta. Stěžovatelé kritizovali současnou podobu poplatků za veřejnoprávní média, šlo podle nich v podstatě o daň, kterou může zákonem upravovat pouze celoněmecký parlament, a nikoli spolkové země, jak tomu je v případě poplatků. Současné úpravě vyčítali i to, že porušuje obecnou zásadu rovnosti.

Jednomu z bodů této části stížnosti dal ústavní soud za pravdu. Konstatoval, že nelze, aby lidé, kteří vlastní více bytů, museli poplatek hradit několikrát. Zákonodárci mají nyní do 30. června 2020 čas na to, aby věc napravili. Majitelé více bytů mohou ode dneška žádat o zproštění od několikanásobných poplatků. Takové žádosti se musí vyhovět.

Poplatky se v Německu od roku 2013 vybírají za každý byt, přičemž je jedno, kolik v něm žije lidí nebo kolik je v něm televizí či rádií. Stejný poplatek  (17,50 eura, tedy 452 korun měsíčně) tak musí platit domácnost, v níž řada lidí pravidelně sleduje několik televizí, i taková, v níž žije jediná osoba, která žádnou televizi nemá. Podle stěžovatelů to není spravedlivé.

Téma podrobně rozebereme ve třetím letošním Mediažurnálu.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: