Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Turecko propustilo po více než roce novináře Yücela z vězení

Pondělí, 19. únor 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) vítá propuštění turecko-německého novináře Denize Yücela z vězení. Korespondent listu Die Welt byl ve vězení 366 dnů bez vyšetřovací vazby a žaloby. Informaci EFJ potvrdil Yücelův právník Veysel Ok. Podle jeho informací o propuštění rozhodl soud v Istanbulu 16. února. Novinář údajně nedostal ani zákaz vycestovat ze země.

První represe vůči novináři listu Die Welt přišla 14. února 2017, kdy byl zadržen kvůli údajnému členství v teroristické organizaci, šíření propagandy a zneužívání informací. Brzy na to byl uvězněn. Situace se zhoršila o měsíc, kdy byl přemístěn na samotku. Návštěvy k němu mohli jen jednou za týden na pouhou hodinu. V prosinci jej přeložili do cely k jinému novináři, Yücel měl tak možnost alespoň chodit ven na dvůr věznice

Novinářova vazba se stala předmětem politiky. Německá vláda podala v souvislosti se zadržováním novináře vazbu k Evropskému soudu pro lidská práva s odůvodněním, že zadržení přišlo v souvislosti s jeho prací. Proběhlo také jednání mezi německou kancléřkou Merkelovou a tureckým předsedou vlády Binali Yildirimem.

Velký tlak na Yücelovo propuštění vyvinuly také německé novinářské organizace. Ty také vyjádřily potěšení z toho, že je novinář na svobodě. „Jsem nesmírně rád, že příšerný rok vazby je pro novináře u konce,“ řekl zástupce Německé novinářské unie Frank Werneke. Werneke dodal, že celý případ je jasným důkazem porušování základních práv v Turecku, mezi které patří samozřejmě také svoboda.

Původní text, ze kterého Mediažurnál vycházel, naleznete zde.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: