Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Turecko pokračuje v represivních krocích vůči novinářské obci

Úterý, 10. červenec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Turecko pokračuje v represivních krocích vůči novinářské obci. V nedávných dnech poslalo do vazby šest novinářů kvůli údajnému členství v teroristických organizacích. Všichni zadržení pracovali pro list Zaman, který úřady zakázaly v červenci roku 2016. 

"Kolegové z listu Zaman neměli vůbec žádný podíl ani účast na puči. Dokonce jej později odsuzovali. Represe vůči novinářům pouze na základě toho, že pracují v médiích, jasně ukazuje, že v pozadí stojí politické motivy. Turecké úřady musejí okamžitě zastavit trestní stíhání," uvedla v oficiálním stanovisku Evropská novinářská federace (EFJ).

Před soudem stanulo podle dostupných informací v uplynulé době ve spojitosti s kauzou kolem listu Zaman jedenáct novinářů. Čtyři z nich byli ve vazbě, u dalších probíhalo vyšetřování na svobodě. EFJ dodává, že se spor točí kolem údajných vazeb novinářů na tureckého duchovního vůdce Fethullaha Gülena.

Soud na základě textu otištěného v listu Zaman uznal vinnými šest novinářů: Ali Bulaç, Şahin Alpay a Ahmet Turan Alkan stráví ve vězení osm let a devět měsíců, Mümtaz’er Türköne a Mustafa Ünal půjdou za mříže na deset a půl roku, İbrahim Karayeğen na devět let.

Podrobnější informace o tureckých represích vůči novinářům naleznete na přímo webu Evropské novinářské federace.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: