Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Turecká policie zadržela novináře listu Die Welt Yücela

Pátek, 24. únor 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Zpravodaje listu Die Welt v Turecku Denize Yücela zadržela v uplynulých dnech policie poté, co přinesl zprávu o prolomení e-mailového účtu tureckého ministra energetiky. Novinář, který má dvojí občanství (turecké i německé), byl obviněn z členství v teroristické organizaci, šíření propagandy a zneužívání informací. Evropská novinářská federace vyzvala k okamžitému propuštění žurnalisty.

Od prosince loňského roku tlak na novináře v Turecku výrazně stoupl. Stalo se tak v souvislosti s dalšími hackerskými útoky, které  se vedly třeba na účty na sociálních sítích politiků patřících do politické strany prezidenta Erdogana.  

Dle platných možností mimořádného stavu, který v Turecku stále platí, může být kdokoliv zadržován až dva týdny, aniž by bylo třeba vyjádření soudce. Evropská novinářská federace (EJF) a její členská organizace v Německu vyzývají turecké úřady, aby stíhání novináře Yücela okamžitě zastavily.

"Deniz Yücel je novinář, nikoliv terorista. Prováděl investigativní práci a zjiášťoval fakta o kybernetickému útoku. Vše prováděl z dostupných zdrojů, tedy z toho, o čem psala ostatní média v Turecku. Skutečně se nejednalo o trestný čin, ale provádění novinářské práce," stojí ve společném prohlášení obou organizací.

Podrobnějí informace viz text EJF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: