Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Tisková konference v Bruselu: Běloruští volní novináři čelí výhružkám a cenzuře

Středa, 26. září 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Běloruští volní novináři čelí zvyšujícímu se počtu výhružek a cenzuře. Na tiskové konferenci v Bruselu to uvedli novináři Larysa Shchyraková a Volha Chaichyts. Tiskovou konferenci uspořádala Evropská novinářská federace (EFJ), Mezinárodní federace novinářů (IJF) a běloruský syndikát novinářů.

Zkušení novináři během tiskové konference poukázali na řadu nesnází, kterým při práci v Bělorusku čelí. Jde zejména o vysokou míru cenzury ze strany vlády. Legislativní změny, které vstoupily v platnost v červnu 2018, navíc novinářům zakázaly přispívat do zahraničních médií.

Aby mohli novináři v Bělorusku vůbec pracovat, musejí dostat speciální povolení ministerstva zahraničí, uvádí web Evropské novinářské federace. Novináři a novinářky na tiskové konferenci uváděli případy, když pracovníkům úřad žádost opakovaně zamítl.

Podle dalších informací z tiskové konference čelila jedna nejmenovaná novinářka za tři roky nejméně dvaceti výslechům. Na posledním si vyslechla obvinění, že novinářské aktivity vykonává pro zahraniční média. Stalo se tak poté, co publikovala fotoreportáž z cesty v Nepálu.

Více informací naleznete v tomto článku.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: