Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Švýcaři odmítli zrušení koncesionářských poplatků

Pondělí, 5. březen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Švýcaři v referendu, které se konalo 4. března, jednoznačně odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Proti jejich zrušení hlasovalo 71,6 oprávněných voličů. Volební účast přesáhla 54 procent, což je výše než průměr posledních let, který činí 45 procent.

Podle dostupných informací posílají švýcarské domácnosti ročně v přepočtu 9800 korun společnosti Billag, která vybírání koncesionářských poplatků na starosti. Proti poplatkům se postavila iniciativa "No Billag". Ta si také konání referenda vymohla. Zastánci poplatků tvrdili, že by jejich zrušení mohlo v zemi se čtyřmi úředními jazyky výrazně omezit provoz veřejnoprávních médií a oslabit demokracii.

Veřejnoprávní mediální skupina SRG SSR, která má pod sebou několik rozhlasových a televizních stanic, je na koncesionářských poplatcích závislá – hradí z nich 75 procent provozu a zaměstnává – přímo či nepřímo – kolem 13 500 lidí.

Pro doplnění uvádíme, že referendum o zrušení poplatků za rozhlas a televizi se v roce 2010 konalo například také na Slovensku. Ztroskotalo tehdy ale na nízké účasti, která dosáhla jen 22,8 procenta. Potřebná přitom byla nadpoloviční většina oprávněných voličů.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: