Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Svoboda tisku v ČR podle Reportérů klesla o 11 příček

Středa, 25. duben 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Svoboda tisku se loni v ČR zhoršila. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česko se v žebříčku 180 zemí oproti roku 2017 výrazně propadlo o 11 míst. Na 34. pozici, Slovensko si pohoršilo o deset příček a je 27. Největší svobodu poskytuje médiím Norsko, následované Švédskem, Nizozemskem a Finskem. Na opačném konci žebříčku jsou Severní Korea, Eritrea a Turkmenistán.

"Neumíte si představit šéfa demokratického státu, jak mává zbraní před novináři? A přesto přesně to udělal prezident České republiky Miloš Zeman, když uprostřed tiskové konference v říjnu 2017 vytáhl maketu kalašnikova s nápisem 'na novináře'," píšou RSF v hodnocení Česka s odkazem na událost. Ta se stala během Zemanovy návštěvy Plzeňského kraje. Zpráva připomíná i nelichotivé výroky hlavy státu na adresu žurnalistů. Jako další zdroj obav ohledně ČR označuje dokument pokusy obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky.

Podle RSF v Česku rovněž koncentrace vlastnictví médií "dosáhla kritické hranice". "Noví oligarchové od roku 2008 využili svého jmění k nákupu novin, aby upevnili svou moc v zemi. Jeden z nich, premiér Andrej Babiš, stojí v čele dvou nejvlivnějších deníků v zemi," uvádí zpráva.

Většina českých politických stran zastoupených ve Sněmovně uvedla, že se zprávou souhlasí. Kritizují zejména to, že část médií prostřednictvím svěřenských fondů vlastní premiér v demisi Babiš (ANO). Piráti také varují před útoky politiků na veřejnoprávní média. SPD naopak tradiční média kritizuje, podle ní pošlapávají svobodu slova.

V hodnocení Slovenska připomínají RSF především únorovou vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a následnou politickou krizi v zemi, která vedla k demisi premiéra Roberta Fica. Expremiér a další slovenští politici podle RSF často nevybíravě slovně útočili na média. Na Slovensku podle RSF neexistuje solidní instituce, která by novináře chránila, žurnalisté jsou terčem zastrašování, je na ně vyvíjen tlak a po vraždě Kuciaka se znovu objevila otázka týkající se jejich bezpečnosti.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: