Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Strážci ve válce za pravdu vyhlášení časopisem TIME za rok 2018

Pátek, 28. prosinec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Končí rok 2018. Rok, který patří z hlediska žurnalistiky k těm nejhorším. Rok, v němž hned čtyři titulní stránky týdeníku TIME patřily novinářům, kteří kvůli své práci přišli o život, byli zadrženi či jinak perzekvováni.

Na jedné z letošních titulních stran týdeníku TIME zůstalo trvalé memento po Džamálu Chášukdžím, saúdskoarabském sloupkaři pro deník Washington Post, zavražděném za kritiku saúdského korunního prince.

Světoznámý časopis na své úvodní straně připomněl rovněž editorku filipínského webového zpravodajství perzekvovanou za informace o prezidentově násilné politice na Filipínách.

Úvodní zobrazení patřilo rovněž dvojici zpravodajek agentury Reuters Wa Lone a Kyaw Soe Oo, jež byly zadrženy během vyšetřování masakru Rohingů v Inn Dinu.

A na čtvrté jmenované titulní straně týdeníku TIME bude na  fotce skupiny pracovníků deníku Capital Gazette už navždy chybět jejich pět zastřelených kolegů.

 

Připomeňme slova komentátorky CNN Christiane Amanpour, že v současné krizi globálního velení potřebuje společnost po celém světě odvážné, silné, odhodlané a vytrvalé novináře. Válka proti nim je totiž vedena ze všech stran. V souvislosti s vyhlášením Osobností roku 2018 připomněla, že se žurnalisté už nemohou spolehnout na dřívějšího tradičního obránce svobody slova, tedy USA, protože i tam čelí novináři  stále většímu ohrožení. Stačí si připomenout nedávné restrikce proti novinářům ze strany Trumpovy administrativy.

I na starém kontinentu je svobodný tisk vystaven trvalému tlaku, aniž by se EU byla schopna postavit za práva novinářů, podotkla Amanpour. Ze dvou možností, čili vzdát se s vyčerpaným pokrčením ramen anebo bojovat, podle ní existuje pouze jediný způsob: „Neustále bojovat za pravdu, protože teď jsme všichni Chášukdží – my všichni jsme strážci,“ vyzvala (více v tomto odkazu).


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: