Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Srbský soud odsoudil novináře Cvetkovice na dva roky vězení

Pondělí, 27. březen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Volný novinář Stefan Cvetkovic pracující v Srbsku byl uznán vinným za publikování neautorizovaných textů a kopírování cizích textů a záznamů. Podle soudu má žurnalista jít na dva roky do vězení a zaplatit pokutu ve výši 17 tisíc eur. Zprávu přinesl web Evropské novinářské federace (EJF).   

Podle informací Nezávislé srbské novinářské organizace (NUNS) se Cvetkovic odvolal k soudu vyšší instance. Do vynesení dalšího rozsudku tedy zůstane na svobodě.  

Vyšetřování začalo na základě podání zástupců tří hlavních politických stran v Srbsku. Známý novinář prováděl investigativní práci a snažil se zjistit, zda nejsou zapojení v kriminálních deliktech. Konkrétně se zabýval údajným zneužíváním dotací z jejich strany v roce 2014.

Nejedná se o první případ zastrašování novinářů ze strany politické moci. V prosinci roku 2015 dostal například na sklo auta vzkaz, na které stálo „mrtvý“.

Evropská novinářská federace (EJF) ostře odsoudila rozhodnutí soudu poslat novináře do vězení. Takové rozhodnutí podle slov představitelů organizace výrazně poškozuje tiskovou svobodu v zemi. EJF také podá podnět k Radě Evropy.

Více informací naleznete na webu EJF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: