Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

SNČR ke kauze Agrofert v Českém rozhlasu

Středa, 7. únor 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Syndikát novinářů České republiky (SNČR) velice pozorně sleduje, jak je v Českém rozhlasu projednávána stížnost na reportáže o využívání pozemků s nejasným vlastníkem jednou z největších českých zemědělských firem Agrofert. Závažnost je dána především s ohledem na obvinění, že tyto reportáže byly připraveny a zveřejněny v rozporu s požadavkem nestrannosti a vyváženosti zpravodajství, a rovněž proto, že narůstalo riziko hlubokého sporu uvnitř důležitého média veřejné služby.

 

SNČR s uspokojením zaznamenal, že se na pondělním setkání rozhlasových zaměstnanců a spolupracovníků s vedením instituce podařilo posunout od možné eskalace sporu k jeho řešení společným prohlášením generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a ředitele zpravodajství Českého rozhlasu Jana Pokorného, ve kterém garantují, že bude naplněný zásadní bod uvedený v článku 1.2 Kodexu Českého rozhlasu„Český rozhlas neumožní nikomu mimo jeho platnou organizační strukturu rozhodovat o zařazení nebo nezařazení určité informace nebo materiálu do programu.“ SNČR ocenil přístup generálního ředitele Českého rozhlasu, který dokázal korigovat některá svá přechozí vyjádření ke zmiňovaným reportážím. V zájmu vyřešení sporu by bylo prospěšné, aby všichni zúčastnění postupovali s vědomím svých zákonných závazků vůči Českému rozhlasu.

Syndikát novinářů konstatuje, že celý spor ještě není u konce, protože není zřejmé, jak se k němu postaví Rada Českého rozhlasu jako kontrolní orgán média veřejné služby, a s ohledem na to, že není jisto, zda do celé záležitosti nezasáhnou politické tlaky.

Jménem Syndikátu novinářů proto nabízím, že v případě potřeby jsem ochoten a připraven pomoci zprostředkovat smírné řešení takovýchto sporů v zájmu uchování nestrannosti a nezávislosti médií veřejné služby.

Adam Černý, předseda SNČR

7. února 2018


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: