Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Slovenští novináři bojují proti tlaku na veřejnoprávní rozhlas a televizi

Pátek, 4. květen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Celkem 206 slovenských novinářů se podepsalo pod výzvu, která má za cíl zmírnit politický tlak na veřejnoprávní médium Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Podívejte se na přepis výzvy, kterou Syndikát novinářů ČR přináší v celém znění.

My, novináři z redakcí slovenských médií, se znepokojením sledujeme současné dění v RTVS, které nastalo jen krátce po vraždě našeho kolegy Jána Kuciaka.

Nové vedení RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se dlouholetých novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média.

Televizi a rozhlas normalizují lidé, jejichž kariéra se více spojuje s politickým marketingem a PR než s povoláním novináře. Jejich současné kroky nenaznačují, že jsou schopní alespoň udržet dosavadní kredibilitu zpravodajských a publicistických relací.

Ve vysílání se začíná projevovat cenzura, dozvídáme se o pokusech protlačovat do vysílání konspirační teorie nebo propagandu.

Redaktoři, kteří se proti těmto praktikám veřejně ohradí, se stávají oběťmi perzekuce ze strany vedení.

Obracíme se jmenovitě na ty, kteří jsou před veřejností odpovědní za instituci, které mají sloužit – Jaroslav Rezník, Vahram Chuguryan, Hana Lyons a Petra Stano Maťašovská.

RTVS je veřejnoprávní instituce financovaná z koncesionářských poplatků. Nepatří žádné vládě ani politické straně, ale veřejnosti. RTVS je instituce, kterou byste měli být schopní provozovat důvěryhodným způsobem, bez každodenních skandálů.

Má sloužit veřejnosti, která vás platí, ne politické moci, která se už dva měsíce po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové pokouší umlčet naše kolegy.

Označování novinářů za nepřátele z nás dělá potenciálně terče dalšího násilí a legitimizuje případné další útoky na žurnalisty. Svobodná média jsou základným nástrojem veřejné kontroly. Umlčování novinářů a jejich nahrazení poslušnými propagandisty je prvním krokem při zavádění diktatur a totalitních režimů.

Kdo se snaží umlčet média, sahá v prvé řadě na právo veřejnosti vědět, co se v zemi děje.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: