Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Sedm novinářů tureckého opozičního listu Cumhuriyet budou soudit na svobodě

Středa, 2. srpen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Soud v Istanbulu pro zbytek procesu osvobodil sedm novinářů tureckého opozičního deníku Cumhuriyet. Ve vazbě zůstanou čtyři jejich spoluobvinění kolegové. Z redakce a vedení listu je souzeno za údajnou podporu terorismu celkem 17 lidí. Kritici považují proces za politicky motivovaný.

Zadržováni budou nadále předseda vedení deníku Akin Atalay, šéfredaktor Murat Sabuncu a dva reportéři. Soud to zdůvodnil závažností jejich obvinění. Sedm propuštěných novinářů má zakázáno opustit zemi a musí se pravidelně hlásit na policii.

Členům vedení deníku hrozí až 43 let vězení. Podle obžaloby podporovali některé zakázané organizace, včetně radikálních kurdských separatistů nebo hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z loňského pokusu o převrat.

Turecká opozice a mezinárodní organizace Reportéři bez hranic považuje proces za politicky motivovaný. Proti jeho zahájení demonstrovalo před čtyřmi dny před budovou soudu několik stovek lidí.

V nepřítomnosti je souzen i bývalý šéfredaktor deníku Can Dündar, který nyní žije v Německu. Dündar byl již loni v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení kvůli zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s tureckými zbraněmi určenými syrským povstalcům.

Nevládní organizace i západní politici tureckou vládu dlouhodobě kritizují za nedodržování svobody slova. Podle nezávislé organizace P24 bylo za předchozí rok v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a zadrženo přes 200 novinářů, z toho na 150 jich zůstává za mřížemi.

 


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: