Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Ruský novinář Babčenko je naživu, jeho vražda byla zinscenována

Středa, 30. květen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Informace o vraždě ruského novináře Babčenka neplatí. Média přinesla zprávu, že Ruský opoziční novinář je naživu. Ukrajinská tajná služba SBU se o plánovaném útoku, který podle ní nařídily ruské tajné služby, dozvěděla a v rámci zvláštní operace jí zabránila. Na tiskové konferenci to oznámil šéf SBU, píší ukrajinská média.

Organizátora novinářovy vraždy, jímž je občan Ukrajiny a prostředník ruských tajných služeb, zadržely ukrajinské bezpečnostní složky v Kyjevě, uvedla ukrajinská agentura Interfax s odvoláním na šéfa. Organizátor vykonavateli útoku nabídl 30.000 amerických dolarů (670.000 korun) jako odměnu. Jako zálohu mu poté vyplatil 15.000 dolarů. Organizátor zločinu podle Hrycaka dostal od Ruska 10.000 dolarů.

Organizátor na výkon vraždy naverboval muže, který se v minulosti na straně ukrajinských vládních sil účastnil protipovstalecké operace na východě Ukrajiny (ATO), uvedl Hrycak. Plánovaná vražda Babčenka byla podle něj součástí široké operace, jejíž cílem je zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy a to především novináře a internetové blogery, kteří otevřeně kritizují ruskou vládu.

"Ohlášení vraždy novináře Arkadije Babčenka bylo podle ukrajinských úřadů součástí operace zaměřené na odhalení operace ruské tajné služby, jejímž terčem měl být Arkadij Babčenko. Tato verze nijak nevyvrací předchozí údaje o záměru ruského vedení omezit a potlačit z jeho pohledu jakoukoli nežádoucí kritiku. Vyvolává však na staronovou otázku, do jaké míry se může být novinář nejen svědkem a reportérem událostí, ale navíc jejich přímým aktérem," uvedl předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: