Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Rusko, Evropa a média aneb mezinárodní konference v Sofii

Pátek, 21. prosinec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

V první polovině listopadu se v bulharské Sofii uskutečnila mezinárodní konference na téma „Rusko a Evropa – hlavní problémy současné mezinárodní žurnalistiky“. Na pozvání pořadatele se jí zúčastnil také zástupce Syndikátu novinářů ČR, a to předseda Syndikátu novinářů Prahy a Středočeského kraje, Marek Zouzalík.

 

Jednodenní konference, která se uskutečnila v prostorách Ruského kulturního a informačního centra v Sofii, se aktivně zúčastnilo více než 20 vystupujících z Ruska, Bulharska, Německa, Itálie a USA. Průběh sledovalo dalších 50 až 70 účastníků zejména z řad bulharských novinářů a zástupců mediálních organizací.

 

Samotná konference měla formát kulatého stolu a byla rozdělena do dvou bloků. Dopolední část se věnovala evropským médiím a jejich úloze při šíření informací, respektive dezinformací o Rusku. Odpolední část pak byla zaměřena na problematiku národních a nacionalistických médií. Konferenci moderoval A. G. Oganesyan, šéfredaktor časopisu International Affairs, jehož vydavatelem je Ministerstvo zahraničí Ruské federace. To se také spolu s Federální agenturou RF pro tisk a masová média na organizaci této konference výrazným způsobem podílelo. Dopolední části se zúčastnil i mimořádný a zplnomocněný velvyslanec RF v Bulharsku, A. Makarov.

 

Marek Zouzalík na této konferenci vystoupil v závěru dopolední části, a to s kritickým projevem nazvaným „Současné Rusko očima českých novinářů“, který k překvapení velké části účastníků přednesl v ruském jazyce. V tomto projevu shrnul postoje české novinářské obce k současnému Rusku a práci ruských médií, která ve značné míře stále působí jako nástroj státní propagandy.

Český delegát po návratu konstatoval: „V dobře rozehrané hře zpravodajských služeb není pro novináře lehké nalézt pravdu. Zdá se, že z nás ruští kolegové mají úplně stejné pocity, jako my máme z nich. Ukázalo se to jak během konference, tak v následné neformální diskusi. Většina projevů vyznívala prorusky, což lze přičíst výběru přednášejících. Zjevně jsem byl na této konferenci za »zlého muže« a můj projev byl tedy vnímán poněkud rozporuplně. Část účastníků konference jej akceptovala, část ne. Myslím, že jsem si vyrobil i několik nových nepřátel. Obsah projevu jsem samozřejmě konzultoval s předsedou Syndikátu novinářů ČR, Adamem Černým. A přestože jsem schopen i písemné komunikace v ruštině, raději jsem pro překlad využil profesionální překladatelskou agenturu, abych měl naprostou jistotu, že ve svém projevu neudělám zásadní chybu.“

 (psk)


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: