Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Ruské úřady zamítly vstup norskému novináři Nielsenovi do země

Pátek, 17. březen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Ruské úřady zamítly norskému novináři Thomasu Nilesenovi vstup do země, navzdory skutečnosti, že u sebe měl platná víza. Žurnalista mířil do země pracovně spolu s dánským parlamentním zahraničním výborem. Kroky ruské strany ostře odsoudila Evropská novinářská federace (EJF).

Redaktor listu Barents Observer se nedostal do země na hraničním přechodu mezi Ruskem a Norskem Borisoglebsk. Ruské bezpečnostní složky novináři sdělily, že nemá do země povolení vstoupit z bezpečnostních důvodů.

"Bylo jasné, že rozhodnutí se událo někde úplně jinde než mezi příslušníky bezpečnostních složek, které se mnou úplně odmítly spolupracovat," komentoval událost samotný novinář, který patří mezi dlouhodobé zastánce přeshraniční spolupráce v regionu. Samotný Barent Observer patří mezi nezávislé deníky se zaměřením na dění v severní oblasti Evropy a Rusku.

Ruská ambasáda v Norsku v souvislosti se situací zveřejnila prohlášení, ve kterém uvedla, že v návaznosti na sankce vůči Rusku byl vytvořen seznam osob s nepovoleným vstupem do země. Právě jméno Thomase Nilesena se v dokumentu objevuje, což byl také důvod pro zamítnutí vstupu.

Evropská novinářská federace společně s kolegy z Norské novinářské organizace ostře odsoudila kroky Ruska. "Svoboda slova patří mezi základní Evropské hodnoty, a pokud vlády tímto způsobem intervenují, jedná se o její závažné porušování. Máme silné podezření, že zamítnutí vstupu novináře bylo účelové," uvádí se v prohlášení.

Více informací naleznete na serveru EJF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: