Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Ruské ministerstvo spojů hodlá zakázat prodej neschváleného tisku

Pátek, 4. srpen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Ruské ministerstvo spojů navrhuje trestat šíření zahraničního tisku, který nemá na území Ruské federace zvláštní povolení. Pokutami plánuje postihovat fyzické a právnické osoby, které by v Rusku šířily tištěná média bez odpovídajícího licenčního povolení. Kritici hovoří o návratu k cenzuře z éry Svazu sovětských socialistických republik.

Návrh zákona ukládá viníkům pokutu ve výši až 30 tisíc rublů a konfiskaci zabavených periodik. "Technické opatření" by podle dostupných informací postihovalo i případy, kdy by ruská média převzala texty z neschválených novin. Ministerstvo spojů tvrdí, že by zákon nebyl v rozporu s mezinárodními smlouvami, které Rusko podepsalo. Státní pokladna by nemusela nic platit.

Zákon ve stádiu návrhu rozhořel kritiku odborníků. Přinesl dotazy, zda nejde o žert. Člen prezidentské Rady pro lidská práva Pavel Čirikov v rozhovoru pro list Moskovskij komsomolec ironicky doporučil, že občané by měli na ministerstvu spojů povinně registrovat i vlastní domácí tiskárny a kopírky.

Šéfredaktor rozhlasového kanálu Echo Moskvy Vladimir Varfolomejev řekl, že zákaz šíření "nepřátelského" zahraničního tisku široce uplatňoval komunistický režim Sovětského svazu.

Za nesmyslný v době internetové komunikace označil návrh opoziční politik Dmitrij Gudkov. "Vždyť už máme 21. století. Kromě tištěných novin by mohli zakázat i jiná dosluhující média, například vinylové desky s liberální propagandou, morseovku nebo třeba uzlové písmo," poznamenal ironicky na sociální sítí.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: