Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Rozloučení s Jaroslavem Kuchařem

Pondělí, 27. červen 2011  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Když jsme před několika měsíci otevírali v brněnském Klubu novinářů na jedné z besed téma Média - serióznost - odpovědnost?, nemohli jsme volit příhodnějšího úvodního řečníka. PhDr. Jaroslav Kuchař vzpomínal na své působení v předúnorových Lidových novinách a na psané i nepsané zásady Lidovek, které někdejšímu elévovi osobně vštěpoval Ferdinand Peroutka.
„I současným titulům by pomohly k profesionalitě a solidní řemeslné úrovni v nejlepším slova smyslu!“ Pokračoval také v líčení svého vzdělávání „na uranu“ a připomněl i krátkou periodu v Lidových novinách v devadesátých letech, kdy se dle jeho názoru redakci dařilo oživit jen velice málo z prvorepublikových zásad, které dělaly Lidovky Lidovkami.
Zamyslel se také nad tím, proč noviny nebo rozhlasové či televizní stanice nemají styl, postrádají vlastní tvář. „Asi proto, že je každou chvíli dělají jiní novináři, jiní manažeři i vydavatelé. Což dříve bývalo nemyslitelné. Jací jsou novináři (měřeno jejich prací), takové mají místo ve společnosti. Dohadování s politiky a handrkování o jakási tradiční stavovská privilegia – to nikam nevede!“
V pátek 24. června jsme se v brněnském kostele u sv. Tomáše s Jaroslavem Kuchařem rozloučili, už však bez jeho laskavého povzbuzení a poděkování. Jeho bezmála okřídlené „děláš to dobře, čtu tě pozorně“ bude chybět.
Libor Kalina


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: