Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Otevřená společnost dementovala zprávu ČTK o kázeňských trestech pro policisty

Středa, 25. červenec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Otevřená společnost dementuje tvrzení ČTK, obsažené ve zprávě o tom, že tři policisté dostali za fotografii s Kajínkem kázeňské tresty. ČTK uvádí, že „jaký trest byl policistům uložen, ale není možné zjistit, protože vedená kázeňská řízení jsou neveřejná“. Toto tvrzení ČTK pravděpodobně převzala od Policie ČR bez ověření.

Neveřejnost kázeňského řízení není v žádném ohledu překážkou pro poskytnutí informací na základě čl. 17 Listiny a zákona o svobodném přístupu k informacím.

Z hlediska případné ochrany osobních údajů jde o oprávněné poskytnutí na základě právního titulu podle čl. 6 odst. 1 písm. c) Obecného nařízení EU o ochraně osobních údajů, a na základě právního základu podle § 5 odst. 2 písm. f) stále platného zákona o ochraně osobních údajů, podle kterého lze poskytnout osobní údaje „o veřejně činné osobě, funkcionáři či zaměstnanci veřejné správy, které vypovídají o jeho veřejné anebo úřední činnosti“. Udělení sankce a její druh nepochybně vypovídá o úřední činnosti. Nadto v tomto případě zřetelně převažuje veřejný zájem, protože veřejnost má právo vědět, jak významná či banální sankce za tento prohřešek byla udělena.

Média by neměla bez ověření přejímat tvrzení veřejných institucí, že některé informace nelze poskytnout z různých údajných právních, neprávních či dalších obskurních důvodů.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: