Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Novinářská komunita kritizuje rozhodnutí tureckého soudu vůči zaměstnancům listu Cumhuriyet

Čtvrtek, 26. duben 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Mezinárodní novinářská komunita ostře odsoudila rozhodnutí tureckého soudu, který poslal do vězení na 2,5 až osm let 15 zaměstnanců opozičního deníku Cumhuriyet. Shledal je vinnými z napomáhání teroristickým organizacím. Tři osoby soud obvinění zprostil. „Novinařina není zločin,“ uvedla v prohlášení například prezidentka Mezinárodního PEN klubu Jennifer Clementová.  

Pod prohlášení se podepsalo celkem 22 neziskových organizací, které hájí zájmy novinářů a oblast lidských práv, tedy nejen Mezinárodní výbor na ochranu novinářů (CPJ), ale také například Evropská novinářská federace (EFJ), Mezinárodní tiskový institut (IPI), PEN Klub nebo Amnesty International.

„Verdikt jasně vyjevil, že turecké soudnictví a právo je na úpadku. Celý proces ukázal, že zločinem se stala žurnalistika a že jako jediný ‚důkaz‘ sloužila pouhá novinářská činnost,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném v tiskové zprávě Evropského centra pro tiskovou svobodu (ECPMF).

„Turecké úřady musejí okamžitě zastavit výjimečný stav v zemi a zajistit fungování právního státu, což s sebou nese nezávislé soudnictví. Protože v zemi dochází k porušování lidských práv, je potřeba, aby soudnictví fungovalo jako pojistka celého systému,“ píše se dále v textu prohlášení.

Pokud jde o samotný proces, celkem bylo tento týden k trestu vězení odsouzeno 15 bývalých i nynějších zaměstnanců deníku Cumhuriyet, který se kriticky staví k vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Šéf deníku Akin Atalay byl více než 500 dnů ve vazbě a dostal trest více než osm let vězení. Do rozhodnutí soudu o odvolání bude nicméně podmínečně propuštěn.

Pro více informací a kontext celého případu vstupte na web ECPMF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: