Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Novináři nesmějí být terčem útoků, obracejí se na stát, aby jim pomohl.

Středa, 21. listopad 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Zvyšující se počet zabitých novinářů v souvislosti s jejich povoláním, a to nejen ve vzdálených končinách, ale letos i u našich slovenských sousedů není důvodem ke klidu. Tím spíš, že se verbální výpady vůči nepohodlným novinářům staly již téměř koloritem i z nejvyšších vládních míst. Jak daleko je v takovém případě od slova k činu?

Na serveru HlídacíPes vyšel 20. listopadu článek Vojtěcha Bergera, který upozorňuje na znepokojivou situaci českých novinářů. V titulku apeluje, že česká média nechtějí zopakovat Kuciakův příběh a žádají o pomoc i stát. To vše se u nás děje v situaci, kdy prezident republiky, premiér nebo předseda politické strany po celý rok svými výroky nepřímo vyzývají k útokům na novináře. Nenávistné odezvy na některé texty zažívají média i jednotliví žurnalisté, v roli terčů je označuje i zpráva českého ministerstva vnitra o extremismu za třetí čtvrtletí letošního roku. Proto začaly bezpečnost novinářů aktivně řešit organizace sdružující česká média.

K aktuální situaci se v článku vyjadřuje také předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý: „Atmosféra ve společnosti a vztahy vůči novinářům se již delší dobu zhoršují tak, jak se projevuje dělení ve společnosti. Bezpečnostní rizika spojená s novinářskou prací v jejich krajní podobě, jako je fyzické násilí, se neprojevují – zatím. Patrné je však vyhrocování verbálních výpadů, zvláště na sociálních sítích."

Níže v textu pak Adam Černý podotýká, že spolupráci se státem v oblasti ochrany novinářů zbrzdilo střídání prvního a druhého kabinetu Andreje Babiše a dále uvádí: „Další pokrok závisí i na současné politické situaci. Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Syndikát novinářů budou usilovat, aby téma bezpečnosti novinářů nevyšumělo s tím, jak se prodlužuje odstup od jarní vraždy na sousedním Slovensku, která měla silnou odezvu i v České republice."

Své pochybnosti nad dalším pokračováním spolupráce s ministerstvem vnitra vyjádřil Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V případě nového ministra Jana Hamáčka nemůže zatím soudit. Co ho ale zneklidňuje, je angažmá bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara jako Hamáčkova poradce. Právě Gašpar byl totiž nucen – stejně jako dlouholetý premiér Robert Fico – odejít z funkce po masových protestech veřejnosti, které na Slovensku následovaly po Kuciakově vraždě.

 

Celý článek Vojtěcha Bergera najdete na HlídaciPes.org  


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: