Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Novináři a korupce: kompromisy a žaloby

Neděle, 13. listopad 2011  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Přinášet informace o stále dalších korupčních zprávách ničemu neprospívá, míní redaktor Ondřej Kundra z Respektu. Byl jedním ze tří hlavních mluvčích debaty na téma Korupce a média, která se uplynulý pátek konala v Brně u příležitosti předání ceny pro nejlepšího regionálního novináře. Panelové dikuse se zúčastnil také István Léko, šéfredaktor serveru Česká pozice a Karel Randák z Nadace proti korupci.

Podle Ondřeje Kundry, mimochodem držitele ocenění Novinářská křepelka za rok 2011, vede velké množství uveřejňovaných kauz k posílení populistických politických sil ve společnosti. Novináři by podle něj měli spíše vyhledávat a důkladně analyzovat modelové případy korupce, na nichž lze ukázat, jak funguje celý systém. Snaha přinést každý den novou kauzu podle něj donutí novináře ke zbytečným zkratkám. Karel Randák v této souvislosti poukázal na to, že média mnohdy rezignují na vlastní práci při sledování vývoje jednotlivých případů (mluvil konkrétně o kauze bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila) a pouze vyčkávají, jaká stanoviska k nim zaujmou oficiální místa.

István Léko mimo jiné mluvil o vlastní zkušenosti investigativního novináře, který musel několikrát na nátlak vydavatele dělat kompromisy a některé informace nepublikoval. Za cenu toho, že valná většina kauz vycházela. V roce 2010 prý ale ustoupit nechtěl a po třinácti letech odešel z postu šéfredaktora časopisu Euro. Založil server Česká pozice, jehož rozjezd financovalo šest v té době anonymních podnikatelů. "Mám velmi přísné podmínky, které když neprojdou, udělám to zase," řekl k tomu István Léko.

Novináři mluvili také o tlaku, který je na ně v souvislosti s některými kauzami vyvíjen. Podle nich jim sice s největší pravděpodobností nehrozí žádný fyzický atak, na různé telefonáty či textové zprávy v pozdních nočních hodinách jsou ale zvyklí. Často také čelí právním žalobám. "Na právní služby jsme vynakládali kolem jednoho a půl milionu korun ročně. A to není málo," uvedl István Léko.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: