Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Německá tajná služba od roku 1999 monitorovala 50 novinářských telefonů a e-mailů

Pondělí, 6. březen 2017  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Německá zpravodajská služba (BND) od roku 1999 odposlouchávala a monitorovala nejméně 50 novinářských telefonů, faxů a e-mailových adres. Informaci v uplynulých dnech přinesla internetová verze německého deníku Der Spiegel.

Terčem se podle těchto informací stali zpravodajové BBC v Afghánistánu a Londýně, různí novináři listu The New York Times a žurnalisté agentury Reuters v Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii. List podle informací Evropské novinářské federace (EJF) nezmínil, na čem odposlouchávaní novináři konkrétně pracovali ani to, jak dlouho byli sledováni.

Minulý říjen prošel spolkovým sněmem zákon, na jehož základě už není třeba pro sledování zahraničních novinářů zajišťovat výjimku. Může se tak stát na základě skutečnosti, že list dostane či otiskne informace, které tajná služba vyhodnotí jako citlivé.

Evropská novinářská federace společně s Německým novinářským spolkem vyzvala v souvislosti s informacemi listu Der Speigel, aby spolkový sněm stáhl zpět úpravy zákona, který se týká rozšíření kompetencí tajných služeb.

Více informací naleznete v článku EJF.  


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: