Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Klub fotoreportérů vystavuje část své sbírky v Jindřichově Hradci

Pondělí, 9. červenec 2012  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Klub fotoreportérů Syndikátu novinářů vystavuje v prostorách bývalé jezuitské koleje v Jindřichově Hradci vybrané archivní snímky, které pořídili zaměstnanci ČTK a dalších tištěných médií. Klubu se povedlo fotografie určené k likvidaci zachránit v době stěhování Syndikátu z pražské Pařížské ulice v roce 2005.

V Národním muzeu fotografie se koná výstava nazvaná Fotografie z archivu klubu fotoreportérů Syndikátu novinářů ČR. Stala součástí celkem deseti přehlídek, lidé mohou vidět ještě mimo jiné snímky Jaroslava Prokopa z cyklu performancí Jiřího Sozanského nebo videoart Štěpánky Pasekové.

Archiv, z něhož Klub fotoreportérů vedený Miroslavem Huckem fotografie vybíral, vznikal v letech 1957-1989. Jeho sbírka zachycuje nejrůznější klubové výstavy a další aktivity klubu. V současné době obsahuje přes 4500 snímků od více než 230 autorů z celé země i od řady autorů zahraničních. Jde z valné většiny o černobílé snímky, což určuje doba vzniku archivu.

„Vytváření barevné zvětšeniny nebylo tak snadné jako dnes, kdy každý minilab vytiskne fotografii dle požadavku zákazníka. Fotoreportéři si nejen museli zaplatit fotografie, které dávali do výstav nebo soutěží, ale většinou je zvětšovali sami,“ napsal v tiskové zprávě Miroslav Hucek s tím, že v archivu nejsou vždy díla patřící mezi profilové autorské fotografie, ale přesto připomínají svůj význam v oboru fotožurnalistiky.

Záměrem výstavy je také podnítit návštěvníky, aby se zamysleli nad přístupem k fotografickému zachycování skutečnosti. „Obecně očekáváme od fotografie, že fotograf nám ve svém snímku předloží názor na to co snímá. Není snadné obsáhnout, mnohdy v setině vteřiny, vše a spojit obsah s obrazem. Avšak reportér je tu od toho,“ píše Miroslav Hucek.

Výstava potrvá do konce letošního září. Odkaz na stránky Národního muzea fotografie naleznete ZDE.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: