Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Jednání o dani z digitálních služeb stále na stole, ministrům financí členských zemí EU chybí podpora dalších zemí.

Čtvrtek, 6. prosinec 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Pravidla mezinárodního zdaňování příjmů jsou pozadu za současným vysoce digitalizovaným obchodním modelům, proto evropská komise navrhuje daň z digitálních služeb (Digital services tax - DST). Podle té by každá společnost platila spravedlivý podíl daně v daném členském státě EU, a to do té doby, než bude nalezena shoda na trvalé změně způsobu zdanění digitálních služeb. V současné době totiž platí tradiční firmy podstatně vyšší daně než podniky internetové, které často ani nemají v Evropě žádné sídlo a proto nemohou být na kontinentu daněny, případně podnikají v evropských zemích s výhodnými daňovými režimy.

Návrh krátkodobé směrnice však není přijatelný pro řadu členských zemí EU včetně Česka. Naše vláda preferuje globální řešení na úrovni OECD, u nějž předpokládá, že bude koncepční a vhodněji nastavené s ohledem na potřeby dnešních daňových systémů. U prozatímně navrhované směrnice DST není jasný vztah s mezinárodními smlouvami o zamezení dvojího zdanění, vymahatelnost daně od subjektů ze třetích zemí apod.

Česká republika také u DST trvá na jasně definované doložce o ukončení platnosti (Sunset clause) s fixním datem ukončení do 31. prosince 2025.

Lepší zdanění velkých internetových firem je však nevyhnutelné a nepřímá daň se bude týkat příjmů z některých digitálních aktivit s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjmem 750 mil. eur (19,4 mld. Kč) a příjmy v EU ve výši 50 mil. eur (1,3 mld. Kč). Dotkne se asi 180 společností, včetně gigantů jako je Google či Facebook.

Nyní se vede spor, zda zohlednit jenom příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů, uvedla agentura DPA. S tím nesouhlasí např. Irsko, kde sídlí evropská centrála Facebooku. Spolu s Maďarskem, Litvou, Lucemburskem i Českou republikou se snaží prosadit již zmíněné globální řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: