Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Italský populistický politik Di Maio se opřel do svobodného tisku

Pátek, 21. září 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) odsoudila kroky italských politiků, kteří začali hovořit o tom, že by seškrtali nepřímou státní podporu novinám. Důvodem je údajné „zamořování“ veřejné debaty ze strany tisku. Za vším stojí šéf populistického Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio.

Záměr vznesl Luigi Di Maio, šéf populistického Hnutí pěti hvězd a vicepremiér italské vlády. Ten v nedávné době na svém facebookovém profilu uvedl, že noviny každý den zamořují veřejnou debatu, na čemž je nejhorší fakt, že se tak děje za podpory z veřejných peněz.  

Výrok přišel před zasedání italské vlády, na němž kabinet řešil rozpočet na rok 2019. Ve stejné době populistický politik uvedl, že připraví dopis firmám, ve kterých má stát vliv, aby přestaly noviny finančně podporovat prostřednictvím inzerce. Ta představuje pro média značný zdroj příjmu.  

Pokud rozhodnutí bude skutečně potvrzeno, ohrozí fungování mnoha novin a může rozkolísat celý italský mediální průmysl. Prohlášení populistického politika vyvolalo v italském mediálním prostoru ostré reakce.

"Odsuzujeme kroky italských politiků vůči svobodnému tisku. Intervence odporují evropským standardům svobody projevu, takže je možné, že Itálie nedostojí svým mezinárodním závazkům," podotkl předseda EFJ Mogens Blicher Bjerregård.

Původní zprávu naleznete pod tímto odkazem.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: