Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

IFJ odsoudila nedávnou sérii útoků proti novinářům v Iráku. Stojí za nimi květnové volby, myslí si

Pátek, 23. březen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Mezinárodní novinářská federace (IFJ) zveřejnila informaci o sérii útoků na novináře v Iráku. Společně s Kurskou novinářskou unií (KJS) vyzvala k dodržování tiskové svobody a práv novinářů přinášet před květnovými volbami nezaujaté zprávy.  

První útok se odehrál 17. března v oblasti kolem kurdského města Sulajmáníja na východě Iráku. Na štáb televize NRT zaútočili přímo místní lidé v době, kdy pracovali za živém přenosu kampaně Shaswara Abdulwahida, vlastníka televize a politického kandidáta strany Nová generace.

Další problém nastal o tři dny později během kurdského festivalu Newroz, který se odehrával ve městě Kirkúk. Příslušníci jednotek na boj proti terorismu zadrželi dva novináře (Hunara Ahmada a Hardiho Mohammeda) a fotografa Zana Taqiddin. Zaměstnanci stanice Rudaw News měli v době zadržení pauzu, museli na výslech.

Podle informací Kurdské novinářské unie, na které se IJF odvolává, došlo ještě k několika dalším útokům. Kde se tako konkrétně stalo, ani jedna z organizací nespecifikovala. Ví se nicméně, že novinářům represivní složky zabavili na přechodnou dobu vybavení.  

Podle slov generálního tajemníka IFJ Anthonyho Bellandera stojí za útoky snaha potírat tisk před prezidentskými volbami. Ty se v Iráku konají 12. května.

„Vyzýváme irácké úřady, aby útoky na novináře důkladně vyšetřily a podporovaly tiskovou svobodu a bezpečí novinářů,“ řekl Bellander. Připomněl, že doba před volbami v zemích, kde panuje nestabilní situace, je pro novináře zvlášť nebezpečná. „Úřady musejí činit všechny potřebné kroky, aby zabránily útokům na pracovníky sdělovacích prostředků,“ uzavřel generální tajemník IJF.

Více informací naleznete na webu IJF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: