Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu má hájit práva autorů.

Čtvrtek, 9. květen 2019  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropský parlament schválil koncem března (26. 3. 2019) směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, jejímž podstatným cílem je zajistit spravedlivou odměnu autorům za užití jejich děl či uměleckých výkonů na internetu.

Podle České Unie Vydavatelů vytváří směrnice podmínky pro ochranu vytvořeného obsahu na digitálním trhu a umožňuje vyjednávat o finančních kompenzacích se subjekty, které autorská díla dále komerčně využívají. Vydavatelé stejně jako další tvůrci obsahu tak budou moci za jeho komerční využití dostat zaplaceno od třetích stran. Tyto prostředky budou využitelné pro financování tvorby kvalitního obsahu. To má nesmírný význam pro další budoucnost nezávislého, kvalitního a profesně vytvářeného obsahu, který je předpokladem demokratického vývoje evropské společnosti. Směrnice se netýká osobního nekomerčního užívání publikovaného obsahu a obsahuje též mírnější podmínky pro provozovatele uploadovacích platforem z hlediska bránění publikaci nelegálního obsahu. Výjimka se týká zejména nových a začínajících provozovatelů.“

 

Četní oponenti nové směrnice naopak upozorňují zejména na kontroverzní články směrnice 11 a 13, o nichž při schvalovacím procesu odmítli europoslanci dokonce diskutovat. Proti směrnici protestovali její odpůrci po celé Evropě, na den byla vypnutá rovněž Wikipedie. Negativní aspekty směrnice popisuje např. web Focus-age zde.

 

Na implementaci směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu do národního zákonodárství mají členské státy EU dva roky.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: