Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Europarlament potvrdil lepší ochranu práv vydavatelů na internetu

Pátek, 22. červen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Návrh směrnice o autorském právu, který kromě jiného poskytuje vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými firmami jako Google nebo Facebook, prošel výborem pro právní záležitosti Evropského parlamentu.

Rozhodnutí výboru je podle parlamentního zpravodaje návrhu Axela Vosse z Německa krokem vpřed v úsilí upravit pravidla autorské ochrany v Evropské unii tak, aby lépe odpovídala realitě a obchodním modelům 21. století.

Předseda výboru Pavel Svoboda uvedl, že pokud bude návrh definitivně přijat, měli by vydavatelé mít možnost rozhodovat o užití celého novinářského díla. „Založí se tím právo. Zda jej uplatní či ne, to bude jejich věc,“ řekl Svoboda. Připomněl, že v Německu už na národní úrovni například velké vydavatelské domy poskytly firmě Google licence bezplatně.

Návrh, který Evropská komise předložila už v roce 2016, dává vydavatelům ochranu jejich děl podobnou té, jakou mají na internetu hudebníci nebo filmaři. Europarlament jako celek by měl nyní svou pozici k novince schválit už v červenci, pak začnou vyjednávání s členskými státy o její konečné podobě. „Tam můžeme očekávat ještě námitky a snahu o zpochybnění mandátu,“ uzavřel podle dostupných informací Svoboda.

Zpráva byla převzata z dostupných informací na internetu.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: