Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Etická komise se zabývala případem "zmláceného hocha" z Břeclavi

Středa, 27. červen 2012  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Komise pro etiku Syndikátu novinářů se zabývala podáním zástupce šéfredaktora Respektu Marka Švehly na servery novinky.cz a iDnes.cz. Novináře k tomuto kroku přiměl způsob, jakým portály informovaly o případu tzv. zmláceného hocha z Břeclavi. Komise redakcím mj. doporučila vycházet v podobných situacích nejen ze dvou, ale i z více zdrojů.

Členové komise, kteří podání rozšířili i na další tištěná a audiovizuální média, dospěli k závěru, že se na tomto i podobných případech ukazuje, že tlak na rychlost a sledovanost médií vyúsťuje v prohřešky proti etice, které se později velice obtížně napravují.

Novináři a redakce by měli v takových situacích volit opatrnější formulace a informace důsledně ověřovat za užití nejen dvou, ale i více zdrojů. V případě pochybení by měla média chybu přiznat s ohledem na důsledky, které mohlo šíření nepřesné nebo zavádějící informace vyvolat.

Sdělovací prostředky přinesly svědectví mladíka z Břeclavi o "brutálním napadení" trojicí Romů v polovině dubna, čímž do určité míry napomohly ke spuštění řetězce dalších událostí. Město zažilo o týden později extremistickou demonstraci a slíbilo, že modernizuje kamerový systém a přijme druhého romského asistenta.

Na konci května vyšlo najevo, že si chlapec, který měnil výpovědi, všechno vymyslel. Vnitřní zranění si způsobil sám poté, co v osmém patře bytového domu předváděl gymnastické cviky. Pravdu, se kterou podle policie přišel při výslechu na detektoru lži, tajil, protože se bál reakce matky.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: