Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

EFJ si připomněla rok od vraždy maltské novinářky Galiziaové

Úterý, 16. říjen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) si připomněla rok o úmrtí maltské novinářky Daphne Caruana Galiziaové. Reportérku, která pracovala na investigativních kauzách, usmrtila bomba nastražená v jejím voze.  

Server Evropské novinářské federace (EFJ) uvedl, že pozadí smrti nebylo ze strany policejních složek doposud osvětleno a že je třeba, aby se složky státní moci na Maltě zasadily o důkladné prošetření činu. Generální tajemník EFJ Ricardo Gutiérrez se v tomto duchu vyjádřil v Bruselu během vzpomínky za zabitou žurnalistku.   

Galiziová v článcích obvinila několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu. Učinila tak na základě dokumentů Panama Papers. Ty odhalily, že desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady vlastních států.

Dva týdny před smrtí si novinářka si přitom stěžovala, že jí někdo vyhrožuje. Opoziční lídr Adrian Delia její smrt označil za "politickou vraždu". "To, co se dnes stalo, není obyčejná vražda. Je to důsledek totálního kolapsu vlády práva, ke kterému se tady schylovalo poslední čtyři roky," uvedl.

Více informací naleznete na serveru EFJ.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: