Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

EFJ odsoudila útok na novinářku Lakićovou. Tu neznámý útočník postřelil do nohy

Pondělí, 14. květen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) a Mezinárodní federace novinářů (IJF) ostře odsoudily útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Tu postřelil neznámý útočník do nohy ovápřed jejím domem ve městě Podgorica.

Olivera Lakićová podle informací serveru Evropské novinářské federace musela být převezena do nemocnice. Nacházela se mimo bezprostřední ohrožení života, protože střela zasáhla její pravou nohu. Pachatelé byli celkem dva, oba muži z místa činu utekli.

Investigativní novinářka pracuje pro deník Vijesti. Veřejnost ji zná zejména díky reportážím o korupci a kriminalitě v Černé Hoře. Psala také o kriminálním propojení byznysu s politikou, resp. s vysoce postavenými představiteli státu a jejich rodinami.

Jedná se o druhý útok podobného druhu na novinářku za posledních šest let. V té době ji muž udeřil do hlavy. Stalo se tak poté, co jí list Vijesti zveřejnil sérii investigativních textů o nelegálních smlouvách továrny na cigarety. Útočník byl dopaden a odsouzen.

"Tento incident ukazuje, jak moc je třeba chránit investigativní novináře v Evropě. Evropská komise musí prohlubovat rezoluci Evropského parlamentu a přijmout opatření v zájmu novinářů, kteří jen naplňují právo veřejnosti na přístup k informacím," řekl šéf EFJ Mogens Blicher Bjerregård.

Celý článek si můžete přečíst zde.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: