Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Dánský veřejnoprávní vysilatel zažívá škrty. Stojí za nimi populistická pravice

Středa, 19. září 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Dánský veřejnoprávní vysilatel (DR) má v plánu zrušit až 400 pracovních míst a ukončit provoz tří televizních a rozhlasových stanic. Na svém webu to uvedla Evropská novinářská federace (EFJ).

Kroky se budou dít na základě mediálních reforem, s nimiž přišla dánská pravicová koalice. V jejich důsledku přijde veřejnoprávní vysilatel o 20 % financí v průběhu dalších pěti let.

Evropská novinářská federace kroky pravicových politiků ostře odsoudila. Smutné na situaci je, že za škrty stojí populistická Dánská lidová strana (DF), jejíž stoupenci veřejnoprávní média konstantně diskreditují.

„Nastaly velmi smutné časy pro dánská média veřejné služby. Podobný boj zažívají také média v dalších evropských zemích. Škrty v rozpočtu DR představují ohrožení demokracie. V kontextu médií s globálním dopadem potřebujeme silnou protiváhu v podobě sdělovacích prostředků podporujících pluralismus,“ uvedl šéf EFJ Mogens Blicher Bjerregård.

Další bodem zvyšující se obavy o dánský veřejný prostor je omezení koncesionářské poplatky, které představují hlavní zdroj financování veřejnoprávních médií. Tímto by se média veřejné služby stala de facto závislá na státním rozpočtu.

Více informací naleznete na webu EJF.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: