Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Dánský soud osvobodil fotografa listu Politiken, pracoval ve veřejném zájmu

Pondělí, 29. leden 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Dánský soud osvobodil fotografa listu Politiken Martina Lehmanna, který byl 22. ledna obviněn v případu kolem odmítnutí policejního příkazu. Lehmann fotografoval uprchlíky na dálnici, odkud se jej policie chtěla vyhnat. Případ sehrál důležitou roli v právním nahlížení na vztah veřejného zájmu a oblasti tiskové svobody. Ta nyní v Dánsku dostala povzbuzující impuls.

Evropská novinářská federace (EFJ) informovala, že fotografa Lehmanna zadržela policie 9. září 2015 poté, co odmítl poslechnout její příkaz, aby opustit prostor dálnice, kde pracoval během uprchlické krize. Musel zaplatit pokutu 200 euro, rozhodl následně soud.

Právní zástupci fotografa listu Politiken tvrdili, že reportovat událost bylo ve veřejném zájmu, a tedy, že tisk mohl mít volný přístup na dálnici, kudy vlna uprchlíků proudila.

„Rozhodnutí soudu jsme s nadějí předvídali. Ukázalo se napříště, že na podobných událostech lze uplatňovat princip tiskové svobody, protože informovat o nich je ve veřejném zájmu,“ řekl Lars Werge. Ten předsedá Dánské novinářské unie.

Článek redakce Mediažurnálu převzala z webu Evropské novinářské federace.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: