Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Další útok na svobodu tisku, na Filipínách vyvolalo protesty zatčení novinářky, kterou časopis Time ocenil jako strážkyni pravdy.

Pátek, 15. únor 2019  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

V hlavním městě Filipín Manile se demonstruje za svobodu tisku kvůli středečnímu zatčení mezinárodně oceňované novinářky Marie Ressaové, kterou úřady obvinily z šíření pomluvy publikované na jejím internetovém serveru Rappler. Sama Ressaová i její domácí a zahraniční profesní kolegové to považují za pokus vlády prezidenta Duterteho zastrašit a umlčet na Filipínách kritické hlasy.

Pavel Vondra, který se s Marií Ressaovou zná osobně, informuje na iROZHLAS.cz, že průběh zatčení své šéfredaktorky v redakci serveru Rappler  její kolegové vysílali, a to i navzdory výhrůžkám. Přímo na pracoviště si pro ni totiž přišli pracovníci filipínského Národního úřadu pro vyšetřování. Tato událost názorně dokresluje současnou situaci v zemi. Na ohrožení demokracie na Filipínách po nástupu prezidenta Rodriga Duterteho k moci důsledně upozorňoval právě server Rappler, který Ressaová založila a provozovala.

Týdeník Time zařadil Marii Ressaovou mezi loňské osobnosti-strážce pravdy, což samozřejmě nemohlo ujít pozornosti filipínských úřadů. iROZHLAS.cz dále uvádí, že zatykači předcházela obvinění z daňových úniků, což vyvolává pochybnosti zrovna u organizace, která byla oceněna jako vzorný korporátní plátce daní. Novinářka pak byla zatčena za údajnou pomluvu, jíž se měla dopustit před sedmi lety v článku o zvláštním vztahu předsedy Nejvyššího soudu a čínsko-filipínského byznysmena, o němž napsala, že má vazby na kriminální podsvětí. Tím podle ministerstva spravedlnosti porušila zákon o prevenci kyberzločinu z roku 2012. V době publikování článku tento zákon teprve čekal na schválení, ale platil už v době, kdy byl článek aktualizován.

Marie Ressaová se nepovažuje za opoziční novinářku, podle svých slov není proti vládě, jen trvá na svém právu koukat státní moci pod prsty. V práci je oproštěna od emocí, nerada spekuluje, analýzu provádí na základě ověřených skutečností a vždycky staví na první místo vládu zákona. A právě to se nehodí nestandardním a neprůhledným metodám současné filipínské administrativy.

Více najdete v tomto odkazu.  


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: