Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Chilský novinář Uribe Ortega (88) smí odletět na konferenci. Dostal po průtazích platný pas

Středa, 29. srpen 2012  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Chilský novinář Hernán Uribe Ortega (88) může odletět do venezuelského Caracasu, kde se koná konference žurnalistů Latinské Ameriky. Úřady mu prodloužily platnost pasu, což opakovaně odmítaly, protože byl Uribe před 61 lety odsouzen za pomluvu prezidenta.

V Latinské Americe patří Hernán Uribe Ortega mezi známé postavy. V roce 1976 například pomáhal založit federaci sdružující v celé této geografické oblasti novináře (FELAP). Do povědomí vstoupil žurnalista ale především kvůli střetu s úřady, které mu nejednou odmítaly vydat platný pas.

Úředníci se přitom opírali o událost z roku 1951, kdy Uribe pracoval pro dnes už zaniklý list Democracia a kdy byl odsouzen k nucené pracovní pauze v domácím vězení pod dohledem policejních složek. Důvodem bylo obvinění, že urazil prezidenta Gabriel Gonzáleze Videlu, který vedl zemi v letech 1946-1952.

Ačkoli tento trest s sebou po pěti letech nenese žádnou právní vymahatelnost, úřady se opakovaně zdráhaly prodloužit platnost cestovního dokladu, což je v zemi shodou okolností třeba jednou za také pět let. „Stalo se tak v roce 2006. Je to absurdní a můžeme mluvit až skoro o porušování práva na volný pohyb. Musí Uribe podávat vysvětlení vždy, když mu vyprší platnost pasu?“ cituje web trust.org stanovisko organizace Novináři bez hranic.

Když chtěl žurnalista v červnu 2006 navštívit výroční oslavu 30 let vzniku organizace novinářů Latinské Ameriky (FELAP), úřady jej vyzvaly, aby podal písemný důkaz o absolvování trestu z roku 1951. Stejný problém nastal i o šest let dříve, když se vyskytly problémy s dohledáváním patřičných dokumentů.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: