Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Český rozhlas a Praha připomenou srpnové události roku 1968 speciálním vysíláním i velkým koncertem

Úterý, 26. červen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Na padesáté výročí srpnových událostí roku 1968 připravil Český rozhlas celodenní speciální vysílání a ve spolupráci s pražským magistrátem i koncert na Václavském náměstí. Zazní na něm největší hity 60. let a zejména pak osudového roku 1968 v podání současných zpěváků, jako jsou Aneta Langerová, Vojta Dyk, Jana Kirschner a mnozí další. Doprovodí je kapela Petra Maláska i Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Rok 1968 připomene také Den s Českým rozhlasem na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a multimediální mobilní aplikace.

„V noci z 20. na 21. srpna 1968 otevřel Československý rozhlas jednu z nejvýraznějších kapitol své dosavadní pětadevadesátileté historie. Svobodné vysílání, které přes okupaci země armádami Varšavské smlouvy dokázal provozovat po několik srpnových dní, mělo mimořádný význam. Tehdy sehrál rozhlas nezastupitelnou roli, na kterou bychom neměli přestávat být pyšní,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Československý rozhlas udržoval kontakt mezi legálním vedením země a obyvatelstvem, přispěl k odvrácení chaosu a zřejmě zabránil více obětem na životech. Prostřednictvím zahraničního vysílání také informoval cizinu o situaci v Československu. Srpnová okupace v roce 1968 si na území hlavního města vyžádala 25 lidských životů, šestnáct z nich zemřelo v okolí tehdejšího Československého rozhlasu.

„Významné okamžiky naší historie je třeba si stále připomínat, a proto jsem ráda, že Praha na 50. výročí srpnových událostí spojila síly zrovna s Českým rozhlasem, který v těch klíčových chvílích sehrál nezastupitelnou roli,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Speciální vysílání k srpnovým událostem roku 1968 začne na stanici Český rozhlas Radiožurnál v pondělí 20. srpna ve 21 hodin, tedy pár minut před tím, než se o 50 let dříve objevilo na ruzyňském letišti první vojenské letadlo. Následujících třináct hodin poběží přímý přenos z největšího studia S1 na Vinohradské ulici, ve kterém se moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský spolu s reportéry Českého rozhlasu přenesou do roku 1968 a budou minutu po minutě přenášet tehdejší události.

Po skončení přenosu v úterý v 10 hodin zazní premiérově na všech stanicích Českého rozhlasu nová hra Včera, dne 20. srpna s Táňou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Miroslavem Krobotem a Davidem Novotným v titulních rolích. Autorem rozhlasové hry je Petr Kazda, režie se ujal Aleš Vrzák.

Zpráva byla převzata z ofciálního tiskového sdělění ČRo.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: