Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Celosvětový průzkum IFJ odhalil obrovské dopady on-line obtěžování žen-novinářek.

Pondělí, 26. listopad 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Téměř dvě třetiny novinářek se setkaly s on-line zneužíváním, jak vyplynulo z výsledků nového celosvětového průzkumu, který uskutečnila Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Předběžné výsledky byly zveřejněny při příležitosti Mezinárodního dne pro odstranění násilí na ženách a dívkách (25. listopadu).

On-line obtěžování potvrdilo v průzkumu 64 % respondentek. Děje se v nejrůznějších podobách, od těch nejhorších výhrůžek smrtí nebo znásilněním, přes urážky, devalvaci práce, sexistické komentáře, posílání obscénní obrazů až po kyberšikanu, kyberstalking a podobně. Celých 47 % z takto dotčených novinářek své obtěžování nehlásí, případně pouze svým nadřízeným (40 %). Znepokojivá je rovněž skutečnost, že u většiny respondentek vedly on-line útoky k psychickým traumatům, jako je úzkost nebo stres (63 %). Dalších 38 % žen přiznalo následnou autocenzuru a 8 % novinářek přišlo o práci.

Podle předsedkyně IFJ pro generové záležitosti Mindy Ranové průzkum odhalil jednu z nejrychleji rostoucích forem násilí proti ženám-novinářkám, neboť v elektronickém prostředí lze útočit snadno, beztrestně a anonymně. Bohužel se však zatím nepodařilo vytvořit podpůrné mechanizmy, jež by pomohly ženy před takovým nebezpečím bránit.

Prezident IFJ Philippe Leruth vyjádřil znepokojení i nad pasivitou ostatních kolegů a vyzval je, aby své kolegyně podpořili. Z úst generálního tajemníka IFJ Anthony Bellangera zaznělo, že zneužívání v on-line prostředí může mít zničující vliv na kariéru žurnalisty i na demokracii. Nelze připustit, aby takové útoky zůstaly nepotrestány.

Podrobné informace naleznete zde.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: