Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Bývalý fotbalista napadl srbského novináře Bajla, čin odsoudila EFJ

Pátek, 29. červen 2018  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Evropská novinářská federace (EFJ) odsoudila fyzický útok na srbského novináře Hrvoje Bajla, k němuž došlo 24. června na parkovišti ve městě Zadar. Útočil bývalý fotbalový hráč a obchodník Jakov Surać. Motivem se podle informací EJF staly články, které žurnalista psal o jeho vazbách byznysmena na politiky a justiční systém.

Hrvoje Bajla museli ošetřit lékaři v nemocnici, utrpěl vážná zranění na těle. Útočník mu také vyhrožoval setnutím hlavy, píše web Evropské novinářské federace. Bajlo je vlastníkem zadarského zpravodajského portálu, externě spolupracuje se server Index.hr a dalšími médii.

V poslední době pracoval na reportážích, jejichž prostřednictvím odkrýval vazby mezi politikou, byznysem, sportem a justicí. Bajlo čelil výhružkám už v minulosti. To, kdo za nimi stojí, se dosud nepodařilo vyřešit, dodává EJF s odkazem na Chorvatskou novinářskou asociaci.

Útok ostře odsoudila také Mezinárodní novinářská federace (IFJ). Společně s EFJ se přidala k novinářským organizacím v Chorvatsku a vyzvala, aby se případ napadení urychleně vyřešil. "Úřady musejí dodržovat mezinárodní úmluvy o ochraně lidských práv a svobody vyjadřování," stojí v prohlášení organizací.

Zpráva byla převzata a přeložena z webu EFJ, kde je možné zjistit více informací.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: