Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Bulharská média ovládá politická manipulace. EU volá po svobodě novinářů

Úterý, 21. srpen 2012  |  napsal(a): v kategorii: Zprávy

Bulharští politici a velké korporace využívají přední sdělovací prostředky v zemi k prosazování svých zájmů. Proti manipulaci obsahů se vyjádřila Evropská komise, která slíbila, že bude tamní mediální prostor pečlivě monitorovat.

Místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroes odpovědná za digitální agendu prohlásila, že iniciuje setkání s příslušnými osobami v Sofii, kam cestuje příští měsíc na konferenci o internetu. Plánuje řešit zejména narušení svobody zpravodajských médií. „Četla jsem, že novináři v Bulharsku čelí násilí a výhružkám. To je velmi znepokojivé,“ cituje komisařku server novinite.com.

Ten uvádí také jeden příklad. Žurnalistce Lidii Pavlové, která píše o organizovaném zločinu pro deník Struma, bylo opakovaně vyhrožováno. Letos v květnu někdo zapálil auto jejího syna, stalo se to ve městě Dupnitsa na jihozápadě země, kde rodina žije.

Plány sledovat činnost bulharských médií (resp. prošetřit obvinění, že jsou potlačována) chce rovněž Evropská asociace vydavatelů. Informovala o tom její výkonná ředitelka Francine Cunningham.

Bulharsko od vstupu do EU v roce 2007 má neustále problémy s nezávislostí médií. Organizace Reportéři bez hranici označila tamní mediální prostor za nejméně svobodný mezi členskými státy. Mezi důvody patří mimo jiné nejasná vlastnická struktura i málo trénovaní a nedostatečně chránění novináři.

Samotný bulharský mediální prostor ovládají dvě skupiny – Nová bulharská média a konsorcium Trud a 24 Chasa. První jmenovanou skupinu vede bývalá šéfka státní loterijní společnosti Irena Krasteva, jejíž syn sedí v bulharském parlamentu, druhá zmíněná vznikla po prodeji společnosti WAZ, kterou vlastnili Němci. Tam šéfuje ředitel největší farmaceutické společnosti v zemi Sopharma Lyubomir Pavlov s podnikatelem Hristem Grozevem.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: