Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Zprávy

Novináři nesmějí být terčem útoků, obracejí se na stát, aby jim pomohl.

Středa, 21. listopad 2018, HaM

Zvyšující se počet zabitých novinářů v souvislosti s jejich povoláním, a to nejen ve vzdálených končinách, ale letos i u našich slovenských sousedů není důvodem ke klidu. Tím spíš, že se verbální výpady vůči nepohodlným novinářům staly již téměř koloritem i z nejvyšších vládních míst. Jak daleko je v takovém případě od slova k činu?

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Akt násilí proti pokojné demonstraci Mezinárodní novinářské federace na podporu palestinských žurnalistů

Pondělí, 19. listopad 2018, HaM

Představitelé Mezinárodní novinářské federace, jejíž členem je i Syndikát novinářů ČR, byli při pokojném shromáždění na podporu svobody pohybu pro palestinské novináře napadeni izraelskými vojáky. Stalo se tak v pro nás příznačnou sobotu 17. listopadu. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Dobrá zpráva pro svobodu tisku - americký soud rozhodl ve prospěch reportéra.

Neděle, 18. listopad 2018, HaM

Ve sporu mezi Bílým domem a stanicí CNN, potažmo prezidentem Trumpem a reportérem Acostou o navrácení akreditace do Bílého domu vydal soud rozhodnutí ve prospěch tiskové svobody, což je pozitivní signál pro novináře po celém světě.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Konzervativní americká stanice Fox News se zastane Jima Acosty z konkurenční CNN u soudu.

Pátek, 16. listopad 2018, red

Americký reportér CNN Jim Acosta přišel před týdnem o akreditaci do Bílého domu poté, co na tiskové konferenci nejprve položil prezidentu Trumpovi nepříjemné otázky a následně si chvilku bránil mikrofon, než jej předal asistentce. Dlouhodobě napjaté vztahy mezi Donaldem Trumpem se tak dále přiostřily. Za stanici CNN hájící svého novináře se postavila nejen organizace sdružující zpravodaje akreditované v Bílém domě, ale také velká část amerických celostátních médií. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Stanovisko Komise pro etiku při SNČR k reportáži Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka

Pátek, 16. listopad 2018, red

Komise pro etiku při Syndikátu novinářů považuje vzhledem k současné vzrušené diskusi za potřebné zdůraznit, že při posuzování reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka je třeba připomenout následující zásady:

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Odborná monografie Osmašedesátý očima tří generací - příspěvek Syndikátu novinářů ČR a Klubu novinářů Pražského jara k 50. výročí této události

Středa, 14. listopad 2018, HaM

Na reformním dění onoho rušného, činorodého období plného nadějí, později nepřesně nazývaného Pražské jaro, se před půlstoletím aktivně podíleli ti naši kolegové, kteří se dnes sdružují v příznačně nazvaném Klubu novinářů Pražského jara. Protože jim dlouhodobě vadilo, že se v médiích stále připomínají pouze události krátce před a po neblahém 21. srpnu bez kontextu s někdejším občanským (nikoliv jen stranickým) usilováním o demokratizaci společnosti, rozhodli se tuto mezeru zaplnit.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Česko-německá novinářská cena 2018 udělena

Neděle, 11. listopad 2018, red

Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s Německým svazem novinářů (DJV) a Syndikátem novinářů ČR udělil Česko-německou novinářskou cenu 2018. Jejím účelem je podporovat kvalitní a nezávislou žurnalistiku a zároveň i česko-německé vztahy nezatížené předsudky. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Zemřel Jan Petránek, náš významný kolega, výrazná osobnost české žurnalistiky, člověk vysokých mravních kvalit.

Neděle, 11. listopad 2018, red

Svou životní partii ukončil náš významný kolega a mimo jiné taky zanícený šachista. Mat - ten poslední do srdce - dostal Jan Petránek v sobotu 10. listopadu. Patřil do generace rozhlasáků 60. let, v srpnu 1968 nechyběl ve vysílání Československého rozhlasu (své vzpomínky na toto období vydal v knize esejů Hausboat na soutoku Volhy a Mississippi), byl signatářem Charty 77, přispíval do samizdatových Lidových novin, než mohl konečně po listopadu 1989 znovu zazářit jako naše novinářská stálice.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Ceny za svobodu tisku RSF

Pátek, 9. listopad 2018, red

Organizace Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders - RSF) udělila své letošní ceny. Stalo se tak v Londýně dne 8. listopadu.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Kdo se neptá s námi, píše proti nám

Čtvrtek, 8. listopad 2018, red

Zpravodaj CNN Jim Acosta přišel o akreditaci do Bílého domu poté, co na tiskové konferenci prezidenta Donalda Trumpa dne 7. 11. v trval na odpovědi na své otázky.

Přidejte komentář! | Celý článek »